Ιωάννου Γιαννάκης

Image

Ποδοσφαιριστής. Γεννήθηκε την 1η Μαρτίου 1959 στη Λεμεσό. Πεθανε στις 19 Μαρτίου του 2009.

Αγωνίστηκε στον Απόλλωνα Λεμεσού από το 1973 έως και το 1990.

Ποδοσφαιριστής με ήθος, κέρδισε την αγάπη των φίλων της ομάδας του, αλλά και την εκτίμηση όλων των φιλάθλων. Τεχνίτης, γρήγορος, με δύναμη και πάθος στο παιχνίδι του, γκολτζής, έπαιζε πρώτα με το μυαλό και μετά με τα πόδια. Ήταν ένας από τους λίγους παίκτες που κατάφεραν να παίξουν στην πρώτη ομάδα χωρίς προηγουμένως να περάσει από δοκιμαστικά, ή, με τα χρώματα της εφηβικής ομάδας.

Γκολτζής

Αφού άφησε τον Ευαγόρα Κάτω Αμιάντου για τον Απόλλωνα σε ηλικία 14 ετών, φρόντισε από το ξεκίνημά του στους «κυανόλευκους» να δείξει το πλούσιο του ταλέντο και αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της ομάδας τη σεζόν 1976-77, σκοράροντας 8 γκολ στο πρωτάθλημα.

Την  περίοδο 1981-82 έπαιξε και στους τελικούς κυπέλλου με την Ομόνοια, ενώ τη σεζόν 1983-84 αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του Απόλλωνα και δεύτερος του πρωταθλήματος με 13 γκολ, χωρίς κάποιο εξ αυτών να προέρχεται από πέναλτι.

Σταμάτησε το ποδόσφαιρο στις 8 Σεπτεμβρίου 1990 κι ευτύχησε να πανηγυρίσει και την κατάκτηση του κυπέλλου το 1986, ενώ σημείωσε το 1000ο γκολ του Απόλλωνα στην Α΄ Κατηγορία, στις 8 Μαρτίου του 1987 και στη νίκη με 5-0 επί της Ανόρθωσης (71΄) στο Τσίρειο Στάδιο.

Το δεκάρι

Με τον αριθμό «10» στην πλάτη, ο αείμνηστος Γιαννάκης Ιωάννου αγωνίστηκε για 17 ολόκληρα  χρόνια στον Απόλλωνα σημείωσε 62 γκολ στο θεσμό του πρωταθλήματος και βρίσκεται στην 5η θέση των κύπριων σκόρερ του Απόλλωνα όλων των εποχών, κατέκτησε το κύπελλο την ποδοσφαιρική περίοδο 1985/86, (2-0 στον τελικό το ΑΠΟΕΛ), ενώ είχε και οκτώ συμμετοχές στα ευρωπαϊκά κύπελλα.