Υπουργοί - Κυπριακές Κυβερνήσεις

Όλοι οι Κύπριοι Υπουργοί από το 1960

Image

Από το 1960 στην Κύπρο συνολικά επί όλων των κυβερνήσεων υπηρέτησαν στο υπουργικό συμβούλιο 185 υπουργοί, 13 εξ αυτών γυναίκες. Η πρώτη κυβέρνηση σχηματίστηκε από τον Αρχιεπίσκοπο Μακάριο το 1960 (16 Αυγούστου 1960 – 15 Ιουλίου 1974- 7 Δεκεμβρίου 1974 – 3 Αυγούστου 1977), μετά και την ανακήρυξη της Κυπριακής Δημοκρατίας, και στο κυβερνητικό τότε σχήμα συμμετείχαν επτά Ελληνοκύπριοι και τρεις Τουρκοκύπριοι. (Bίντεο Ψηφιακός Ηρόδοτος-Αρχείο ΡΙΚ)

 

Πρώτος αντιπρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας υπήρξε ο Δρ Φαζίλ Κουτσιούκ ο οποίο υπηρέτησε στο αξίωμα αυτό μέχρι το 1964 όταν δηλαδή η Τ/κ Κοινότητα αποχώρησε από την Κυπριακή Δημοκρατία. Ακολούθησε αμέσως μετά αναθεώρηση του συντάγματος με επίκληση στο Δίκαιο της Ανάγκης με βάση την οποία το αξίωμα του Αντιπροέδρου καταργήθηκε.

 

Στις 15 Ιουλίου 1974 εκδηλώθηκε πραξικόπημα εναντίον του Μακαρίου. Ο πρόεδρος της Κύπρου κατάφερε να σωθεί και να διαφύγει στο εξωτερικό, όπου παρέμεινε για περίπου έξι μήνες. Οι πραξικοπηματίες ανακοίνωσαν δική τους κυβέρνηση με πρόεδρο τον Νίκο Σαμψών.  Λίγες μέρες μετά το πραξικόπημα, στις 20 Ιουλίου 1974, έγινε η τουρκική εισβολή στην Κύπρο. Η πραξικοπηματική κυβέρνηση έπεσε. Στις 23 Ιουλίου 1974 την εξουσία ανέλαβε, λόγω απουσίας του Μακαρίου και βάσει συντάγματος, ο πρόεδρος της Βουλής των Αντιπροσώπων, Γλαύκος Κληρίδης ως προεδρεύων. Όλοι οι υπουργοί (επί Μακαρίου) έθεσαν την παραίτηση τους για να διευκολύνουν τον Γλαύκο Κληρίδη να κάνει ανασχηματισμό. Διόρισε υπουργούς η θητεία των οποίων ολοκληρώθηκε τον Ιανουάριο του 1975 όταν ο Μακάριος επέστρεψε στην Κύπρο και ανέλαβε ξανά τη διακυβέρνηση της χώρας.

 

Η θητεία της κυβέρνησης θα ολοκληρωνόταν τον Φεβρουάριο του 1978. Λόγω του θανάτου του Αρχιεπισκόπου Μακαρίου Γ΄ στις 3 Αυγούστου 1977, η θητεία της κυβέρνησης ολοκληρώθηκε πρόωρα. Προεδρεύων της Κυπριακής Δημοκρατίας ανέλαβε ο πρόεδρος της Βουλής των Αντιπροσώπων Σπύρος Κυπριανού. Ο Σπύρος Κυπριανού ήταν και ο μόνος που υπέβαλλε υποψηφιότητα για τις αναπληρωματικές εκλογές και έτσι την 1η Σεπτεμβρίου 1977 ανακηρύχθηκε Πρόεδρος της Δημοκρατίας, με τη συμφωνία όλων των κομμάτων.

 

Μετά το θάνατο του Αρχιεπισκόπου Μακαρίου, πρόεδρος εξελέγη ο Σπύρος Κυπριανού (3 Σεπτεμβρίου 1977 – 28 Φεβρουαρίου 1988). (Βίντεο Ψηφιακός Ηρόδοτος-Αρχείο ΡΙΚ)

 

Ακολούθησαν ο Γιώργος Βασιλείου (28 Φεβρουαρίου 1988 – 28 Φεβρουαρίου 1993) (Βίντεο Ψηφιακός Ηρόδοτος-Αρχείο ΡΙΚ)

 

Ο Γλαύκος Κληρίδης (28 Φεβρουαρίου 1993 – 28 Φεβρουαρίου 2003), Τάσσος Παπαδόπουλος (1 Μαρτίου 2003 – 27 Φεβρουαρίου 2008), Δημήτρης Χριστόφιας (28 Φεβρουαρίου 2008 – 28 Φεβρουαρίου 2013) και Νίκος Αναστασιάδης (28 Φεβρουαρίου 2013, εν ενεργεία).

 

Στους μακροβιότερους υπουργούς καταγράφεται ο Γιώργος Ιακώβου και ο Σπύρος Κυπριανού στο υπουργείο Εξωτερικών για 13 και 12 χρόνια, αντίστοιχα. Ακολουθεί ο Γεώργιος Τομπάζος που υπηρέτησε σε 3 διαφορετικά υπουργεία μέσα σε 11 χρόνια και έπονται οι Στέλλα Σουλιώτη στο Δικαιοσύνης, ο Χριστόδουλος Βενιαμίν στο Εσωτερικών και Άμυνας και ο Τάσσος Παπαδόπουλος στο Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων, οι οποίοι υπηρέτησαν για 10 χρόνια.

 

Κυβέρνηση Μακαρίου

Η Κυβέρνηση Αρχιεπισκόπου Μακαρίου Γ΄ προέκυψε μετά από τις προεδρικές εκλογές του 1973, στις οποίες ο Αρχιεπίσκοπος Κύπρου Μακάριος Γ΄ εξελέγη Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας άνευ ανθυποψηφίου. Η τελετή εγκατάστασης έγινε σε συνεδρία της Βουλής των Αντιπροσώπων στις 28 Φεβρουαρίου 1973. Όλοι οι υπουργοί της προηγούμενης θητείας τους Αρχιεπισκόπου Μακαρίου Γ΄ παρέμειναν στις θέσεις τους.

 

Σύνθεση: Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας Αρχιεπίσκοπος Κύπρου Μακάριος Γ΄, Υπουργός Άμυνας Γεώργιος Ιωαννίδης, Υπουργός Γεωργίας και Φυσικών Πόρων Οδυσσέας Ιωαννίδης, Υπουργός Δικαιοσύνης   Χρίστος Βάκης, Υπουργός Εμπορίου και Βιομηχανίας Μιχαήλ Κολοκασίδης, Υπουργός Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων Μάρκος Σπανός, Υπουργός Εσωτερικών Γεώργιος Ιωαννίδης, Υπουργός Εξωτερικών Ιωάννης Χριστοφίδης, Υπουργός Οικονομικών Ανδρέας Πατσαλίδης, Υπουργός Παιδείας Ανδρέας Κούρος, Υπουργός Συγκοινωνιών και Έργων  Γιάγκος Ζαμπαρλούκος, Υπουργός Υγείας Ζήνων Σεβέρης, Κυβερνητικός Εκπρόσωπος Μιλτιάδης Χριστοδούλου, Υφυπουργός Παρά τω Προέδρω Πάτροκλος Σταύρου. 

 

Πραξικοπηματική κυβέρνηση

Η πραξικοπηματική κυβέρνηση που ανακοίνωση ο Νίκος Σαμψών ήταν: Ντίμης Δημητρίου, Υπουργός Εξωτερικών, Παντελής Δημητρίου, Υπουργός Εσωτερικών και Αμύνης, Κώστας Αδαμίδης, Υπουργός Δικαιοσύνης, Παναγιώτης Δημητρίου, Υπουργός Παιδείας, Κυριάκος Σαβεριάδης, Υπουργός Συγκοινωνιών και Έργων, Οδυσσέας Ιωαννίδης, Υπουργός Υγείας, Ανδρέας Νεοκλέους, Υπουργός Γεωργίας, Γιαννάκης Δρουσιώτης, Υπουργός Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων, Άρης Χατζηγεωργίου, Υπουργός Εμπορίου, Ανδρέας Παρισινός Υφυπουργός Παρά τω Προέδρω, Σπύρος Παπαγεωργίου, Κυβερνητικός Εκπρόσωπος (ως διευθυντής Γραφείου Δημοσίων Πληροφοριών).

 

Κυβέρνηση Γλαύκου Κληρίδη

Στις 23 Ιουλίου 1974, λόγω του πραξικοπήματος και της τουρκικής εισβολής, ανέλαβε προσωρινά καθήκοντα Προέδρου της Δημοκρατίας ο Γλαύκος Κληρίδης σύμφωνα με τις σχετικές πρόνοιες του Συντάγματος. Τα καθήκοντα αυτά τα άσκησε μέχρι τις 7 Δεκεμβρίου 1974, ημέρα κατά την οποία επανήλθε στην Κύπρο ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Αρχιεπίσκοπος Μακάριος. 

 

Σύνθεση: Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας Αρχιεπίσκοπος Κύπρου Μακάριος Γ΄, Υπουργός Άμυνας Νίκος Κόσιης, Υπουργός Γεωργίας και Φυσικών Πόρων Ευαγόρας Λανίτης, Υπουργός Δικαιοσύνης Λεύκος Κληρίδης, Υπουργός Εμπορίου και Βιομηχανίας Ευαγόρας Λανίτης,  Υπουργός Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων  Πανίκος Σιβιτανίδης, Υπουργός Εσωτερικώ Νίκος Κόσιης, Υπουργός Εξωτερικών Ιωάννης Χριστοφίδης, Υπουργός Οικονομικών Ανδρέας Πατσαλίδης, Υπουργός Παιδείας Ανδρέας Μικελλίδης, Υπουργός Συγκοινωνιών και Έργω Νίκος Παττίχης, Υπουργός Υγείας Ζήνων Σεβέρης, Κυβερνητικός Εκπρόσωπος Μιλτιάδης Χριστοδούλου,  Υφυπουργός Παρά τω Προέδρω νδρέας Παρισινός.

 

Στις 29 Αυγούστου 1974 ο Υφυπουργός Παρά τω Προέδρω Ανδρέας Παρισινός παραιτήθηκε Στη θέση του διορίστηκε ο Χριστόδουλος Χριστοδούλου.

 

 

Νέο Υπουργικό Αρχιεπισκόπου Μακαρίου Γ΄

Ο Αρχιεπίσκοπος Μακάριος Γ΄ με την επιστροφή του στην Κύπρο μετά το πραξικόπημα και την τουρκική εισβολή, διόρισε νέο υπουργικό Συμβούλιο στις 15 Ιανουαρίου 1975. 

 

Σύνθεση: Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας   Αρχιεπίσκοπος Κύπρου Μακάριος Γ΄, 

Υπουργός Άμυνας  Χριστόδουλος Βενιαμίν, Υπουργός Γεωργίας και Φυσικών Πόρων  Φρίξος Κολώτας, Υπουργός Δικαιοσύνης Γεώργιος Ιωαννίδης, Υπουργός Εμπορίου και Βιομηχανίας     Μιχαήλ Κολοκασίδης, Υπουργός Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων Μάρκος Σπανός, Υπουργός Εσωτερικών  Χριστόδουλος Βενιαμίν, Υπουργός Εξωτερικών   Ιωάννης Χριστοφίδης, Υπουργός Οικονομικών Ανδρέας Πατσαλίδης, Υπουργός Παιδείας Ανδρέας Μικελλίδης, Υπουργός Συγκοινωνιών και Έργων Γεώργιος Τομπάζος, Υπουργός Υγείας Χρίστος Βάκης, Κυβερνητικός Εκπρόσωπος Μιλτιάδης Χριστοδούλου, Υφυπουργός Παρά τω Προέδρω Πάτροκλος Σταύρου. 

Στις 5 Οκτωβρίου 1976 ο Αρχιεπίσκοπος Μακάριος Γ΄ προέβη σε τρεις αλλαγές στο υπουργικό συμβούλιο: Υπουργός Εμπορίου και Βιομηχανίας διορίστηκε ο Αντώνης Πιερίδης, Υπουργός Παιδείας διορίστηκε ο Χρυσόστομος Σοφιανός, Υπουργός Υγείας Χρίστος διορίστηκε ο Ανδρέας Μικελλίδης.

 

Αναλυτικά οι υπουργοί από το 1960 μέχρι σήμερα (2020):

 

A/A Όνομα Υπουργείο Περίοδος
1 Ανδρέας Αραούζος Εμπορίου και Βιομηχανίας 16/08/1960 - 10/03/1968
2 Πολύκαρπος Γιωρκάτζης Εσωτερικών 16/08/1960 - 01/11/1968
3 Σπύρος Κυπριανού Εξωτερικών 16/08/1960 - 15/06/1972
4 Ρηγίνος Θεοχάρης Οικονομικών 16/08/1960 - 01/07/1962
5 Ανδρέας Παπαδόπουλος Συγκοινωνιών και Έργων 16/08/1960 - 20/04/1966
6 Νιαζί Μανιέρα Υγείας 26/10/1960 - 23/12/1963
7 Οσμάν Ορέκ Άμυνας 16/08/1960 - 23/12/1963
8 Φαζίλ Πλουμέρ Γεωργίας και Φυσ. Πόρων 16/08/1960 - 23/12/1963
9 Στέλλα Σουλιώτη Δικαιοσύνης 31/08/1960 - 30/06/1970
10 Τάσος Παπαδόπουλος Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων 31/08/1960 - 30/06/1970
11 Ρένος Σολομίδης Οικονομικών 02/07/1962 - 23/06/1968
12 Κωνσταντίνος Σπυριδάκης Παιδείας 31/03/1965 - 30/06/1970
13 Τίτος Φάνος Συγκοινωνιών και Έργων 21/04/1966 - 30/06/1970
14 Γεώργιος Τομπάζος Γεωργίας και Φυσ. Πόρων 21/04/1966 - 30/06/1970
    Συγκοινωνιών και Έργων 15/01/1975 - 08/03/1978
    Γεωργίας και Φυσ. Πόρων 09/03/1978 - 09/09/1980
    Υγείας 10/09/1980 - 19/04/1982
15 Νίκος Γ. Δημητρίου Εμπορίου και Βιομηχανίας 15/06/1968 - 30/06/1970
16 Ανδρέας Χρ. Πατσαλίδης Οικονομικών 24/06/1968 - 15/07/1974
    Οικονομικών 15/01/1975 - 31/10/1979
17 Επαμεινώνδας Κωμοδρόμος Εσωτερικών και Άμυνας 10/12/1968 - 15/06/1972
18 Φρίξος Λ. Πετρίδης Παιδείας 01/07/1970 - 15/06/1972
19 Ανδρέας Μ. Λοϊζίδης Εμπορίου και Βιομηχανίας 01/07/1970 - 15/06/1972
20 Γεώργιος Ξ. Ιωαννίδης Δικαιοσύνης 01/07/1970 - 15/06/1972
    Εσωτερικών και 'Αμυνας 16/06/1972 - 15/07/1974
    Δικαιοσύνης 15/01/1975 - 08/03/1978
    Προεδρίας 09/03/1978 - 09/09/1980
21 Νικόλαος Σ. Ρούσος Συγκοινωνιών και Έργων 01/07/1970 - 15/06/1972
22 Ανδρέας Μ. Μαυρομμάτης Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων 01/07/1970 - 15/06/1972
23 Παναγιώτης Τουμαζής Γεωργίας και Φυσ. Πόρων 01/07/1970 - 15/06/1972
24 Μιχαήλ Ε. Γλυκύς Υγείας 06/10/1970 - 04/10/1972
25 Ιωάννης Κλ. Χριστοφίδης Εξωτερικών 16/06/1972 - 15/07/1974
    Εξωτερικών 15/01/1975 - 08/03/1978
26 Μιχαήλ Γ. Κολοκασίδης Εμπορίου και Βιομηχανίας 16/06/1972 - 15/07/1974
    Εμπορίου και Βιομηχανίας 15/01/1975 - 04/10/1976
27 Οδυσσέας Α. Ιωαννίδης Γεωργίας και Φυσ. Πόρων 16/06/1972 - 15/07/1974
28 Χρίστος Ι. Βάκης Δικαιοσύνης 16/06/1972 - 15/07/1974
    Υγείας 17/01/1975 - 04/10/1976
29 Ανδρέας Κ. Κούρος Παιδείας 16/06/1972 - 15/07/1974
30 Μάρκος Π. Σπανός Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων 16/06/1972 - 15/07/1974
    Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων 15/01/1975 - 08/03/1978
31 Ιωάννης Χ. Ζαμπαρλούκος Συγκοινωνιών και Έργων 16/06/1972 - 15/07/1974
32 Ζήνων Δ. Σεβέρης Υγείας 05/10/1972 - 15/07/1974
33 Χριστόδουλος Βενιαμίν Εσωτερικών και Άμυνας 15/01/1975 - 06/01/1985
    Εσωτερικών 28/02/1988 - 27/02/1993
34 Ανδρέας Π. Μικελλίδης Παιδείας 15/01/1975 - 04/10/1976
    Υγείας 05/10/1976 - 09/09/1980
35 Φρίξος Χ. Κολώτας Γεωργίας και Φυσ. Πόρων 17/01/1975 - 08/03/1978
36 Χρυσόστομος Α. Σοφιανός Παιδείας 05/10/1976 - 09/09/1980
37 Αντώνιος Ι. Πιερίδης Εμπορίου και Βιομηχανίας 05/10/1976 - 08/03/1978
38 Νίκος Α. Ρολάνδης Εξωτερικών 09/03/1978 - 21/09/1983
    Εμπορίου και Βιομηχανίας 28/02/1998 - 28/02/2003
39 Ανδρέας Ν. Παπαγεωργίου Εμπορίου και Βιομηχανίας 09/03/1978 - 09/09/1980
40 Μάριος Γ. Ηλιάδης Συγκοινωνιών και Έργων 09/03/1978 - 09/09/1980
41 Αιμίλιος Θεοδούλου Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων 09/03/1978 - 09/09/1980
42 Πέτρος Β. Μιχαηλίδης Δικαιοσύνης 09/03/1978 - 09/09/1980
43 Στέλιος Κατσέλλης Εσωτερικών (Υφυπουργός) 09/03/1978 - 09/09/1980
    Προεδρίας 10/09/1980 - 22/09/1982
    Παιδείας 23/09/1982 - 06/01/1985
    Άμυνας 07/01/1985 - 31/07/1985
44 Κώστας Χατζηστεφάνου Παιδείας (Υφυπουργός) 09/03/1978 - 09/09/1980
45 Αυξέντιος Αυξεντίου Οικονομικών 01/11/1979 - 19/04/1982
46 Κωνσταντίνος Κιττής Εμπορίου και Βιομηχανίας 10/09/1980 - 19/04/1982
    Οικονομικών 07/01/1985 - 28/07/1985
47 Νικόλαος Κονομής Παιδείας 10/09/1980 - 19/04/1982
48 Νίκος Παττίχης Γεωργίας και Φυσ. Πόρων 10/09/1980 - 19/04/1982
    Γεωργίας και Φυσ. Πόρων 09/11/1987 - 27/02/1988
49 Γεώργιος Σταυρινάκης Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων 10/09/1980 - 19/04/1982
    Δικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως 02/05/1996 - 30/05/1996
    Εσωτερικών 12/11/1997 - 27/02/1998
50 Ανδρέας Δημητριάδης Δικαιοσύνης 10/09/1980 - 19/04/1982
51 Πέτρος Στυλιανού Εσωτερικών (Υφυπουργός) 10/09/1980 - 19/04/1982
52 Γεώργιος Κ. Χατζηκώστας Συγκοινωνιών και Έργων 12/09/1980 - 19/04/1982
53 Σίμος Γ. Βασιλείου Οικονομικών 20/04/1982 - 06/01/1985
54 Γεώργιος Ανδρέου Εμπορίου και Βιομηχανίας 20/04/1982 - 06/01/1985
55 Πάνος Λ. Ιωάννου Παιδείας 20/04/1982 - 17/09/1982
56 Χρίστος Δ. Μαυρέλλης Συγκοινωνιών και Έργων 20/04/1982 - 31/07/1985
    Οικονομικών 01/08/1985 - 27/02/1988
57 Δημήτρης Χριστοδούλου Γεωργίας και Φυσ. Πόρων 20/04/1982 - 06/01/1985
58 Χρίστος Κ. Πελεκάνος Υγείας 20/04/1982 - 27/02/1988
59 Παύλος Μ. Παπαγεωργίου Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων 20/04/1982 - 06/01/1985
60 Φοίβος Ν. Κληρίδης Δικαιοσύνης 20/04/1982 - 06/01/1985
61 Ηλίας Π. Ηλιάδης Εσωτερικών (Υφυπουργός) 20/04/1982 - 31/07/1985
    Άμυνας 01/08/1985 - 27/02/1988
62 Κωνσταντίνος Μ. Μιχαηλίδης Προεδρίας 23/09/1982 - 31/07/1985
    Εσωτερικών 01/08/1985 - 27/02/1988
    Εσωτερικών 28/02/1993 - 11/11/1997
    Εσωτερικών 28/02/1998 - 18/03/1999
63 Γεώργιος Ιακώβου Εξωτερικών 22/09/1983 - 27/02/1993
    Εξωτερικών 01/03/2003 - 12/06/2006
64 Ανδρέας Χριστοφίδης Παιδείας 07/01/1985 - 27/02/1988
65 Ρόης Γ. Νικολαϊδης Εσωτερικών 07/01/1985 - 31/07/1985
    Συγκοινωνιών και Έργων 01/08/1985 - 27/02/1988
66 Μιχαλάκης Π. Μιχαηλίδης Εμπορίου και Βιομηχανίας 07/01/1985 - 27/02/1988
    Εμπορίου και Βιομηχανίας 12/11/1997 - 27/02/1998
67 Ανδρέας Μ. Μουσιούττας Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων 07/01/1985 - 27/02/1988
    Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων 28/02/1993 - 11/11/1997
    Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων 28/02/1998 - 28/02/2003
68 Δημήτριος Π. Λιβέρας Δικαιοσύνης 07/01/1985 - 27/02/1988
69 Ανδρέας Παπασολωμόντος Γεωργίας και Φυσ. Πόρων 07/01/1985 - 05/11/1987
70 Ανδρέας Φιλίππου Παιδείας 28/02/1988 - 03/05/1990
71 Νάκος Πρωτοπαπάς Συγκοινωνιών και Έργων 28/02/1988 - 03/05/1990
72 Τάκης Χριστοφίδης Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων 28/02/1988 - 03/05/1990
73 Χριστόδουλος Χρυσάνθου Δικαιοσύνης 28/02/1988 - 03/05/1990
74 Παύλος Σαββίδης Συγκοινωνιών και Έργων 04/05/1990 - 24/11/1991
75 Τάκης Νέμιτσας Εμπορίου και Βιομηχανίας 28/02/1988 - 17/01/1993
76 Γιώργος Συρίμης Οικονομικών 28/02/1988 - 27/02/1993
77 Ανδρέας Αλωνεύτης Άμυνας 28/02/1988 - 27/02/1993
78 Χριστόφορος Χριστοφίδης Παιδείας 04/05/1990 - 27/02/1993
79 Ρένος Σταυράκης Συγκοινωνιών και Έργων 25/11/1991 - 27/02/1993
80 Ανδρέας Γαβριηλίδης Γεωργίας και Φυσ. Πόρων 28/02/1988 - 27/02/1993
    Υγείας 01/02/2005 - 12/06/2006
81 Ιάκωβος Αριστείδου Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων 04/05/1990 - 27/02/1993
82 Νίκος Παπαϊωάννου Δικαιοσύνης 04/05/1990 - 27/02/1993
83 Πανίκος Παπαγεωργίου Υγείας 28/02/1988 - 27/02/1993
84 Στέλιος Κοιλιάρης Εμπορίου και Βιομηχανίας 28/02/1993 - 27/04/1995
85 Φαίδρος Οικονομίδης Οικονομικών 28/02/1993 - 06/11/1994
86 Κυριάκος Χριστοφή Εμπορίου και Βιομηχανίας 28/04/1995 - 11/11/1997
87 Αλέκος Π. Μιχαηλίδης Εξωτερικών 28/02/1993 - 08/04/1997
88 Αλέκος Κ. Ευαγγέλου Δικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως 28/02/1993 - 01/05/1996
    Δικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως 31/05/1996 - 08/04/1997
89 Κλαίρη Ν. Αγγελίδου Παιδείας και Πολιτισμού 28/02/1993 - 08/04/1997
90 Μανώλης Ν. Χριστοφίδης Υγείας 28/02/1993 - 08/04/1997
91 Αδάμος Κ. Αδαμίδης Συγκοινωνιών και Έργων 28/02/1993 - 08/04/1997
92 Κώστας Σ. Πετρίδης Γεωργίας και Φυσ. Πόρων 28/02/1993 - 11/11/1997
93 Κώστας Χρ. Ηλιάδης Άμυνας 28/02/1993 - 11/11/1997
94 Γιώργος Χατζηνικολάου Παιδείας και Πολιτισμού 09/04/1997 - 27/02/1998
95 Ανδρέας Μαντοβάνης Γεωργίας και Φυσ. Πόρων 12/11/1997 - 27/02/1998
96 Γεώργιος Χαραλαμπίδης Άμυνας 12/11/1997 - 27/02/1998
97 Στάθης Παπαδάκης Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων 12/11/1997 - 27/02/1998
98 Γιαννάκης Λ. Ομήρου Άμυνας 28/02/1998 - 04/01/1999
99 Λυκούργος Κάππας Παιδείας και Πολιτισμού 28/02/1998 - 04/01/1999
100 Χριστόδουλος Κ. Χριστοδούλου Οικονομικών 07/11/1994 - 18/03/1999
    Εσωτερικών 19/03/1999 - 02/05/2002
101 Λεόντιος Γ. Ιεροδιακόνου Συγκοινωνιών και Έργων 09/04/1997 - 24/08/1999
102 Χρίστος Π. Σολωμής Υγείας 09/04/1997 - 24/08/1999
103 Γιαννάκης Χρυσοστομής Άμυνας 05/01/1999 - 24/08/1999
104 Νίκος Κ. Κόσης Δικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως 09/04/1997 - 24/09/2002
105 Γιαννάκης Γ. Κασουλίδης Εξωτερικών 09/04/1997 - 28/02/2003
    Εξωτερικών 01/03/2003 - 28/02/2018
106 Τάκης Μ. Κληρίδης Οικονομικών 19/03/1999 - 28/02/2003
107 Ανδρέας Παναγιώτου Εσωτερικών 09/05/2002 - 28/02/2003
108 Σωκράτης Ι. Χάσικος Άμυνας 25/08/1999 - 28/02/2003
    Άμυνας 22/03/2014 - 06/04/2014
    Εσωτερικών 01/03/2013 - 10/05/2017
109 Αλέκος Σιάμπος Δικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως 26/09/2002 - 28/02/2003
110 Ουράνιος Μ. Ιωαννίδης Παιδείας και Πολιτισμού 05/01/1999 - 28/02/2003
111 Φρίξος Α. Σαββίδης Υγείας 25/08/1999 - 28/02/2003
112 Αβέρωφ Π. Νεοφύτου Συγκοινωνιών και Έργων 25/08/1999 - 28/02/2003
113 Κώστας Θεμιστοκλέους Γεωργίας και Φυσ. Πόρων 28/02/1998 - 28/02/2003
114 Κυριάκος Καζαμίας Συγκοινωνιών και Έργων 01/03/2003 - 13/04/2004
    Οικονομικών 05/08/2011 - 22/03/2012
115 Κωνσταντίνα Ακκελίδου Υγείας 01/03/2003 - 26/11/2004
116 Μάρκος Κυπριανού Οικονομικών 01/03/2003 - 18/05/2004
    Εξωτερικών 03/03/2008 - 04/08/2011
117 Ιάκωβος Ν. Κεραυνός Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων 01/03/2003 - 18/05/2004
    Οικονομικών 19/05/2004 - 30/08/2005
118 Κυριάκος Μαυρονικόλας Άμυνας 01/03/2003 - 12/06/2006
119 Ευθύμιος Ευθυμίου Γεωργίας και Φυσ. Πόρων 01/03/2003 - 12/06/2006
120 Δώρος Θεοδώρου Δικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως 01/03/2003 - 12/06/2006
121 Γιώργος Λιλλήκας Εμπορίου, Βιομ. και Τουρισμού 01/03/2003 - 12/06/2006
    Συγκοινωνιών και Έργων 14/04/2004 - 18/05/2004
    Εξωτερικών 13/06/2006 - 15/07/2007
122 Χρίστος Ταλιαδώρος Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων 19/05/2004 - 12/06/2006
123 Ανδρέας Χρίστου Εσωτερικών 01/03/2003 - 07/09/2006
    Υγείας 01/12/2004 - 31/01/2005
124 Φοίβος Κλόκκαρης Άμυνας 13/06/2006 - 25/09/2006
125 Μιχάλης Σαρρής Οικονομικών 31/08/2005 - 28/02/2008
    Άμυνας 26/09/2006 - 05/10/2006
Οικονομικών 01/03/2013 - 02/04/2013
126 Πεύκιος Γεωργιάδης Παιδείας και Πολιτισμού 01/03/2003 - 17/01/2007
127 Νεοκλής Συλικιώτης Εσωτερικών 08/09/2006 - 15/07/2007
    Παιδείας και Πολιτισμού 24/01/2007 - 19/02/2007
Εσωτερικών 29/02/2008 - 20/03/2012
Εμπ. Βιομ. και Τουρισμού 20/03/2012 - 28/02/2013
128 Νίκος Συμεωνίδης Άμυνας 06/10/2006 - 03/05/2007
129 Θεοχάρης Θράσου Συγκοινωνιών και Έργων 19/05/2004 - 15/07/2007
130 Χάρης Χαραλάμπους Υγείας 13/06/2006 - 15/07/2007
131 Ερατώ Κοζάκου-Μαρκουλλή Εξωτερικών 16/07/2007 - 02/03/2008
    Συγκοινωνιών και Έργων 02/03/2010 - 04/08/2011
Εξωτερικών 05/08/2011 - 28/02/2013
132 Μαρία Μαλαχτού-Παμπαλλή Συγκοινωνιών και Έργων 16/07/2007 - 28/02/2008
133 Κώστας Καδής Υγείας 16/07/2007 - 28/02/2008
    Παιδείας και Πολιτισμού 14/03/2014 - 28/02/2018
    Γεωργίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος 01/03/2018 - Εν ενεργεία
134 Αντώνης Βασιλείου Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων 13/06/2006 - 28/02/2008
135 Χριστόδουλος Πασιαρδής Άμυνας 14/05/2007 - 28/02/2008
136 Φώτης Φωτίου Γεωργίας και Φυσ. Πόρων 13/06/2006 - 28/02/2008
    Άμυνας 01/03/2013 - 13/03/2014
137 Σοφοκλής Σοφοκλέους Δικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως 13/06/2006 - 28/02/2008
138 Αντώνης Μιχαηλίδης Εμπ., Βιομ. και Τουρισμού 13/06/2006 - 28/02/2008
139 Χρίστος Πατσαλίδης Εσωτερικών 16/07/2007 - 28/02/2008
    Υγείας 29/02/2008 - 04/08/2011
140 Άκης Κλεάνθους Παιδείας και Πολιτισμού 20/02/2007 - 28/02/2008
141 Κύπρος Χρυσοστομίδης Δικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως 29/02/2008 - 17/12/2008
142 Αντώνης Πασχαλίδης Εμπ., Βιομ. και Τουρισμού 29/02/2008 - 04/08/2011
    Δικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως 18/12/2008 - 21/12/2008
143 Νίκος Νικολαϊδης Συγκοινωνιών και Έργων 29/02/2008 - 01/03/2010
144 Μιχάλης Πολυνείκη-Χαραλαμπίδης Γεωργίας και Φυσ. Πόρων 29/02/2008 - 01/03/2010
145 Κώστας Παπακώστας Άμυνας 29/02/2008 - 13/07/2011
146 Χαρίλαος Σταυράκης Οικονομικών 29/02/2008 - 04/08/2011
147 Ανδρέας Δημητρίου Παιδείας και Πολιτισμού 29/02/2008 - 04/08/2011
148 Δημήτρης Ηλιάδης Γεωργίας και Φυσ. Πόρων 02/03/2010 - 04/08/2011
Άμυνας 14/07/2011 - 28/02/2013
149 Πραξούλα Κυριακού-Αντωνιάδου Εμπ., Βιομ. και Τουρισμού 05/08/2011 - 20/03/2012
150 Σταύρος Μαλάς Υγείας 05/08/2011 - 14/10/2012
151 Ευθύμιος Φλουρέντζου Συγκοινωνιών και Έργων 05/08/2011 - 28/02/2013
152 Ανδρούλα Αγρότου Υγείας 15/10/2012 - 28/02/2013
153 Βάσος Σιαρλή Οικονομικών 23/03/2012 - 28/02/2013
154 Σωτηρούλα Χαραλάμπους Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων 29/02/2008 - 28/02/2013
155 Σοφοκλής Αλετράρης Γεωργίας και Φυσ. Πόρων 05/08/2011 - 28/02/2013
156 Λουκάς Λουκά Δικαιοσύνης & Δημ. Τάξεως 22/12/2008 - 28/02/2013
157 Ελένη Μαύρου Εσωτερικών 20/03/2012 - 28/02/2013
158 Γεώργιος Δημοσθένους Παιδείας και Πολιτισμού 05/08/2011 - 28/02/2013
159 Χάρης Γεωργιάδης Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων 01/03/2013 - 02/04/2013
    Υπουργός Οικονομικών 03/04/2013 - 03/12/2019
160 Τάσος Μητσόπουλος Συγκοινωνιών και Έργων 01/03/2013 - 13/03/2014
    Άμυνας 14/03/2014 - 21/03/2014
161 Κυριάκος Κενεβέζος Παιδείας και Πολιτισμού 01/03/2013 - 13/03/2014
162 Πέτρος Πετρίδης Υγείας 01/03/2013 - 13/03/2014
163 Φίλιππος Πατσαλής Υγείας 14/03/2014 - 24/07/2015
164 Γιώργος Λακκοτρύπης Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού 01/03/2013 - 12/07/2013
    Ενέργειας, Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού 12/07/2013 - 01/01/2019
    Ενέργειας, Εμπορίου και Βιομηχανίας 02/01/2019 - 10/07/2020
165 Νίκος Κουγιάλης Γεωργίας, Φυσικών Πόρων και Περιβάλλοντος 01/03/2013 - 04/01/2015
    Γεωργίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος 05/01/2015 - 25/02/2018
166 Ιωνάς Νικολάου Δικαιοσύνης & Δημοσίας Τάξεως Κύπρου 01/03/2013 - 31/05/2019
167 Χριστόφορος Φωκαίδης Άμυνας 07/04/2014 - 25/02/2018
168 Γιώργος Παμπορίδης Υγείας 27/07/2015 - 28/02/2018
169 Ζετα Αιμιλιανίδου Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων  03/04/2013 - Εν ενεργεία
170 Μιχάλης Σαρρής Οικονομικών 02/03/2013 - 02/03/2013
171 Πέτρος Πετρίδης Υγείας 01/03/2013 - 13/03/2014
172 Μαριος Δημητριάδης Συγκοινωνιών & Έργων Κύπρου 14/03/2014 - 09/04/2015
    Μεταφορών, Επικοινωνιών & Έργων 09/04/2015 - 28/02/2018
173 Σάββας Αγγελίδης Άμυνας 01/03/2018 - 28/06/2020
174 Βασιλική Αναστασιάδου Μεταφορών, Επικοινωνιών και Έργων 01/03/2018 - 03/12/2019
175 Γιώργος Σαββίδης Δικαιοσύνης και Δημοσίας Τάξεως 31/05/2019 - 29/06/2020
176 Κώστας Χαμπιαούρης Παιδείας και Πολιτισμού 28/02/2018 - 09/07/2019
      09/07/2019 - 03/12/2019
177 Νίκος Χριστοδουλιδης Εξωτερικών Κύπρου 01/03/2018 - Εν ενεργεία
178 Κωνσταντίνος Πετρίδης Εσωτερικών Κύπρου 11/05/2017 - 03/12/2019
    Οικονομικών Κύπρου 03/12/2019 - Εν ενεργεία
179 Νίκος Νουρης Εσωτερικών 03/12/2019 - Εν ενεργεία
180 Χαράλαμπος Πετρίδης Άμυνας 29/06/2020 - Εν ενεργεία
181 Πρόδρομος Προδρόμου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας 03/12/2019 - Εν ενεργεία
182 Γιάννης Καρούσος Μεταφορών, Επικοινωνιών και Έργων 03/12/2019 - Εν ενεργεία
183 Νατάσα Πηλείδου Ενέργειας, Εμπορίου και Βιομηχανίας 10/07/2020 - Εν ενεργεία
184 Εμιλυ Γιολίτη Δικαιοσύνης και Δημοσίας Τάξεως 29/06/2020 - 17/06/2021
185 Κωνσταντίνος Ιωάννου Υγείας 01/03/2018 - 01/07/2021
186  Κούσιος Κυριάκος  Κυβερνητικός Εκπρόσωπος 03/09/2019 - 01/07/2021 
187 Πελεκάνος Μάριος  Κυβερνητικός Εκπρόσωπος  02/07/2021 - Εν ενεργεία
188 Δράκου Στέφη Υπουργός Δικαιοσύνης  02/07/2021 - Εν Ενεργεία
189   Ανθούση Αναστασία  Υφυπουργός Κοινωνικών Ασφαλίσεων 09/07/2021 - Εν Ενεργεία 
190  Χατζηπαντέλας Μιχάλης  Υπουργός Υγείας  02/07/2021 - Εν Ενεργεία
190  Κοκκινος Κυριάκος  Υφυπουργός Έρευνας και Καινοτομίας 01/03/2020 - Εν Ενεργεία

 

Φώτο Γκάλερι

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image