Κωνσταντινίδης Αριστείδης

Image

Ο Αριστείδης (’ρης) Κωνσταντινίδης ήταν  Ελληνοκύπριος ποδηλάτης και χρυσός Ολυμπιονίκης το 1896, εκπροσωπώντας την Ελλάδα. Καταγόταν από το Λευκόνοικο. Ήταν ιδρυτής του Ποδηλατικού Συλλόγου Αθηνών το 1891 και της Ποδηλατικής Εταιρίας Αθηνών.  Η Ελληνική Ποδηλατική Εταιρεία αντιπροσώπευσε την Ελλάδα στους Α' Ολυμπιακούς αγώνες της Αθήνας το 1896 και ο Κωνσταντινίδης κέρδισε την πρώτη θέση στον αγώνα ποδηλασίας δρόμου 87 χλμ που διεξήχθη στην διαδρομή Αθήνα - Μαραθώνας, με επίδοση 3.22.31. Το αγώνισμα ποδηλασίας δρόμου διεξήχθη στις 12 Απριλίου (ήταν το προτελευταίο χρονολογικά αγώνισμα της ποδηλασίας). Οι επτά ποδηλάτες από τρεις χώρες (Ελλάδα, Γερμανία, Βρετανία) διήνυσαν συνολικά μία απόσταση 87 χιλιομέτρων από την Αθήνα έως τον Μαραθώνα και πίσω. Ο Αριστείδης Κωνσταντινίδης οδηγούσε την κούρσα από την αρχή μέχρι και την άφιξη στον Μαραθώνα. Το ποδήλατό του όμως έσπασε κατά την επιστροφή του στην Αθήνα και έχασε πολύτιμο χρόνο μέχρι να βρεθεί κάποιο άλλο ποδήλατο για να συνεχίσει, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Βρετανός Έντουαρντ Μπάτελ ο οποίος πέρασε μπροστά. Τόσο ο Κωνσταντινίδης όσο και ο Μπάτελ έπεσαν από μία ακόμη φορά πριν τερματίσουν, αλλά η πτώση του Βρετανού ήταν πιο σοβαρή καθώς τον έριξε στην τρίτη θέση. Ο Κωνσταντινίδης κατάφερε τελικά να τερματίσει στην πρώτη θέση, με τον Γερμανό ’ουγκουστ Γκέντριχ να κατακτά τη δεύτερη.

Στους Μεσολυμπιακούς αγώνες του 1906 ο Κωνσταντινίδης συμμετείχε στην κούρσα 20 χλμ αλλά εγκατέλειψε χωρίς να τερματίσει.